Kineziológiai tapasz - A modern sportgyógyászati megoldás nemcsak sportsérülésekre!
Mi az a kineziológiai tapasz?
A kineziológiai tapasz, vagy más neveken kinesiology tape, kinesio tape alkalmazása a különböző mozgásszervi problémák, fájdalom kezelésének egyik legismertebb és leghatékonyabb kiegészítő-kezelési módszere. Egy olyan, emberi bőrhöz hasonlóan rugalmas, könnyedén felragasztható tapasz, amelyet leggyakrabban izomfájdalmak, húzódások, illetve egyéb mozgásszervi panaszok és fájdalmak enyhítésére alkalmaznak.
Akár szabadidős tevékenységként űzzük, akár egy rehabilitációs folyamat részeként végezzük, tény, hogy a sport egyre nagyobb szerepet játszik a mindennapi életünkben.
Anyaga: Vékony rugalmas pamutszalag (95-99%), a maradék elasztán (ettől lesz rugalmas).Nincs mellékhatása mivel kemikáliáktól mentes, akril ragasztó réteg , nem latex!
Kinesio-tape története
A kinesio tape-et eredetileg Kenzo Kase japán orvos, kiropraktőr alkalmazta először betegein az 1970-es évek végén, miután évekig kísérletezett az ízületi problémák gyors és fájdalommentes kezelésével. Addig csak merev kötéseket és ragasztószalagokat használtak az izmok, ízületek és végtagok gyógykezelései során, viszont Kase rugalmas, mozgékony pamut alapú szalagja forradalmi újításnak számított. A páciensek mozgását nem, vagy csak alig korlátozta a kinesio tape, így az ízületi- és izomproblémák gyógyulási ideje jelentősen lecsökkent.
Széles körű használatára viszont csak a 2000-es évek elején került sor, amikor Kenzo Kase személyesen Németországban kezdte el oktatni a kinesio tape alkalmazását. A megoldás egyre népszerűbbé vált a kezelőorvosok és a gyógymasszőrök körében, de több tudós szkeptikus maradt, és a tapasz sikerét betudta a placebo effektusnak. A világraszóló sikert pedig a 2008-as pekingi, és a 2012-es londoni olimpia hozta meg. Rengeteg sportolót lehetett látni a furcsa, színes tapaszokban – a kinesio tape ennek hatására gyorsan, nagy tömegekhez jutott el, és egyre inkább elismerték gyógyászati hatását.
A kinezio-tape működése, azaz milyen hatása van!
A nyirok és egyéb testnedvek felhalmozódása kényelmetlenséget és gyulladást okozhat. A kinezio tape enyhíti a kényelmetlenséget és segíti a folyadékelvezetést a bőr mikroszkópos megemelésével. Ez az emelő hatás csökkenti a nyomást és a gyulladást, továbbá lehetővé teszi a folyadék be- és kiáramlását a kinezio-tapelt területen. Az izmok és idegek oxigén- és tápanyagellátása ezáltal nincs akadályozva, így az alkalmazott testrész a szervezet öngyógyító képességét felhasználva gyorsabban és hatékonyabban képes gyógyulni. A tapasz bőrre ragasztásával a bőrünk alatt elhelyezkedő izmok, kötőszövetek és idegek egymáshoz nyomódása megváltozik, masszírozó, ellazító és élénkítő hatása a felragasztás után azonnal működésbe lép. Az adott területen az ízületnek nagyobb tere lehet a mozgásra, így a nyomás csökkenésével azt érezhetjük, hogy a fájdalom érzése is csökken. A kinesio-taping ugyan nem helyettesíti a mozgásterápiát, ám kiegészítő kezelésképp használva növeli a mozgástartományt, az izmok állóképességét és a motorikus kontrollt.
Milyen esetekben használható a kinesio tape?
- Izomsérülések (fájdalom, zúzódások, túlterhelés…)
- Ízületi sérülések (gyulladás, duzzanat, fájdalom, túlterhelés…)
- Ínszalag sérülések (ínszalag szakadás, gyulladás, túlterhelés, fájdalom…)
- Migrén
- Ödémák
Mikor nem ajánlott, nem alkalmazható
A felsorolt állapotok közül bármelyik esetében nem alkalmazható!
- Daganatos megbetegedés (5 év)
- Trombózis veszély, bizonyos szív-és érrendszeri betegségek
- Gennyes gyulladás (pl. Tüszős mandula)
- Várandósság első 3 hónapja: has, derék
- Bőrsérülés
- Gyulladt visszér
- Lázas állapot, fertőző betegségek
- Szisztémás betegségek
- Autoimmun betegségek
A kineziológiai tapasz, vagy más neveken kinesiology tape, kinesio tape alkalmazása a különböző mozgásszervi problémák, fájdalom kezelésének egyik legismertebb és leghatékonyabb kiegészítő-kezelési módszere. Egy olyan, emberi bőrhöz hasonlóan rugalmas, könnyedén felragasztható tapasz, amelyet leggyakrabban izomfájdalmak, húzódások, illetve egyéb mozgásszervi panaszok és fájdalmak enyhítésére alkalmaznak.